Pamięci dra Piotra Bokoty

      Dr Piotr Andrzej Bokota (1960-2011) – urodzony 5 kwietnia 1960 roku w Wałczu. Rodzice: Tadeusz i Maria z domu Lis. W latach 1975-1979 naukę pobierał w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Chełmie. Następnie kontynuował naukę w Policealnym Studium Zawodowym w Grubnie do roku 1981. Od 1981 roku rozpoczął studia w zakresie historii na Wydziale Humanistycznym UMK w Toruniu i obronił pracę magisterską pod kierunkiem prof. dra hab. J. Bieniaka w roku 1986, uzyskując dyplom magistra historii ze specjalnością nauczycielską. Po zakończeniu studiów przeniósł się do Włocławka gdzie rozpoczął pracę w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w dziale numizmatycznym. Publikował także w „Roczniku muzealnym” artykuły z zakresu heraldyki, numizmatyki i sfragistyki. W latach 1996-2001 był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Muzeum. Pracę w muzeum zakończył w 2002 roku. 19 maja 2003 roku Rada Naukowa Instytutu Historii PAN przyznała mu tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Rozprawę doktorską „Herby miast Kujaw wschodnich i ziemi dobrzyńskiej w okresie zaborów (1793-1918)” napisał pod kierunkiem prof. S. K. Kuczyńskiego.

        Od roku 2001 do 2010 pracował m.in. w Publicznym Gimnazjum im. ks. Jana Długosza we Włocławku, Zespole Szkół Nr 5 (przed reorganizacją Zespół Szkół Mechanicznych), Liceum Ziemi Kujawskiej, na Wydziale Nauk Społecznych i Technicznych WSHE (obecnie Kujawska Szkoła Wyższa), Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli. W latach 1988-2009 był członkiem Włocławskiego Towarzystwa Naukowego gdzie uczestniczył w programach badawczych dotowanych przez Komitet Badań Naukowych oraz w zespołach badawczych do tematów: Herby miast polskich w okresie zaborów 1772-1918, Herby miast Kujaw wschodnich i ziemi dobrzyńskiej w okresie zaborów (1793-1918) i w XX wieku, Heraldyka samorządowa w okresie II Rzeczypospolitej, Polska heraldyka w okresie II wojny światowej, Heraldyka okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i III Rzeczypospolitej Polskiej. Był autorem publikacji „Symbole miasta Włocławka. O pieczęciach, barwach, atrybutach władz i hejnale” wydanej przez Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne we Włocławku (2001). Od 1999 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Należał także do komisji konsultacyjnej przy marszałku woj. kujawsko-pomorskiego do spraw herbu województwa. Od 2000 roku członek zarządu oddziału Polskiego Towarzystwa Heraldycznego w Toruniu. Był współautorem projektów i atrybutów samorządowych gmin Bytoń, Lubanie i Radziejów oraz powiatu ziemskiego włocławskiego.

          W dorobku naukowym Piotra Bokoty znalazły się m.in. Wystawy: Spotkania z kolekcjami (1988), Iluminowane rękopisy i inkunabuły ze zbiorów Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku (1991), Pamiątki rzemiosła cechowego na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej (1996), Włocławek. Widoki miasta do 1918 roku (1997/98), Kretkowscy – dzieje i pamiątki rodu (2002). Publikacje i artykuły: Zeszyty naukowe, Zapiski Kujawsko-Dobrzyńskie, Wiadomości Numizmatyczne, Rocznik Muzealny, Zeszyty Historyczne (WTN), Włocławek. Dzieje miasta t. I, Materiały do dziejów miast guberni siedleckiej i ich herbów, Włocławski Słownik Biograficzny, Włocławek i okolice, Ukłony z Włocławka, Materiały do dziejów rezydencji w Polsce, Pieczęć i herby Rypina oraz Rypin w czasach nowożytnych, Rypin – dzieje miasta, F. Chopin i jego małe ojczyzny, Katedra włocławska, Desygnaty Gminy Radziejów, Kolekcja sfragistyczna F. Tarczyńskiego w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

        Piotr Bokota zmarł 7 września 2011 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w bazylice katedralnej we Włocławku. Pochowany został na cmentarzu komunalnym przy al. Chopina we Włocławku dnia 13 września 2011 roku. Piotr Bokota był wybitnym historykiem, wspaniałym nauczycielem obdarzonym niezwykłą kulturą osobistą i wielką wrażliwością.

Opracowano na podstawie WSB tom 6., autor biogramu: Piotr Nowakowski.

Fot. dra P. Bokoty: archiwum WMHW.

Skip to content