Projekt chorągwi

Projekt chorągwi miasta Włocławek

      Chorągiew jest tradycyjnym, wywodzącym się z epoki średniowiecza, symbolem dawnych ziem i miast. Zarezerwowana jest wyłącznie dla województw, powiatów oraz gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Włocławek jest siedzibą gminy miejskiej, przez co w zespole symboli samorządowych zaliczanych do kategorii weksyliów daje możliwość opracowania także chorągwi. Chorągiew jest uroczystą odmianą flagi i jest dwustronna.

      Chorągiew była reprezentacyjnym symbolem wielu miast. Zgodnie ze średniowieczną praktyką, stosowaną współcześnie dla weksyliów jednostek samorządowych, powinien  to być prostokątny płat materiału o proporcjach 5:8 (zalecany przez heraldyków). Ponieważ chorągiew służyła do prezentowania barw i godła miasta, stanowiła zawsze pochodną jego herbu. W praktyce jest to płat o barwie pola herbowego, pośrodku którego umieszczane jest godło miejskie.

      Projekt chorągwi miasta Włocławek także nawiązuje do tej konwencji, inspirowany jest godłem miasta z patery okolicznościowej wykonanej w 1968 roku z okazji X wieków Włocławka i 10-lecia istnienia Aeroklubu Włocławskiego, projektu Jana Sowińskiego (ilustracje 50 i 50a). Ma postać czerwonego płata o stosunku szerokości do długości 5:8, na którym widnieje w centralnym miejscu godło miasta zamknięte od dołu trapezem równoramiennym rozpoczynającym się na wysokości blanków muru – górny kąt trapezu wynosi 94°, dolny zaś 86° – (wysokość godła to 2/5 szerokości płata chorągwi) – wyobraża biały mur z gzymsem, blankowany z bramą zamkniętą, dwoma oknami, widniejącymi nad murem trzema wieżami białymi, z czego dwoma skrajnymi blankowanymi z oknami, wieżą środkową zwieńczoną infułą biskupią z krzyżem równoramiennym, na licu wieży tarczą z godłem kujawskim.

Skip to content