Przejdź do treści

Rosyjska przypinka z herbem

Przypinka w formie herbu miasta z napisem cyrylicą: Влоцлавек (WŁOCŁAWEK), wykonana z białego metalu, emaliowna, mocowana na agrafkę. Przypinka powstała w latach 70./80. XX wieku. Ciekawostką jest, iż herb ten jest odzwierciedleniem herbu z rysunku M. Gumowskiego. Jego barwy i wyobrażenie z dużym prawdopodobieństwem zaczerpnięte zostały z akt Heroldii państwowego archiwum w St. Petersburgu, z tą różnicą, że mury są w kolorze srebrnym, natomiast zastosowano czerwoną barwę fugi pomiędzy cegłami.

W latach 1846-1847, akcja herbowa stała się okazją do przypomnienia dawnych symboli miast Królestwa Polskiego. Zebrane herby miały zostać oficjalnymi symbolami miast Królestwa. Przedstawione do zatwierdzenia cesarzowi, zostały przez niego zanegowane z powodu nazbyt polskiego ich charakteru. W wyniku akcji herbowej powstał zbiór herbów  456 miast Królestwa Polskiego, który przechowywany był w Warszawie, niestety spłonął on w czasie powstania warszawskiego w 1944 roku.

Symbol Włocławka również był umieszczony w tym herbarzu. Znany jest z rysunku M. Gumowskiego i opisu zachowanego w aktach Heroldii w Rosyjskim Państwowym Archiwum Historycznym w St. Petersburgu. Herb przedstawiał na polu niebieskim, czerwony mur blankowany z czerwonymi wrotami, nad murem trzy wieże, z których większa środkowa nakryta kopułą mauretańską w kolorze niebieskim. Wyobrażenie to jest pierwszym, które informuje nas o barwach. Nie jest wiadomym czy tunktury były wynikiem wiedzy posiadanej z wcześniejszych zapisów, czy jedynie własną inicjatywą autorów projektu.

Wymiary przypinki: 20×26 mm.