Projektant herbu poszukiwany
W publikacji dra Piotra Bokoty „Symbole miasta Włocławka …” z 2001 roku, folderze Informacji Turystycznej wydanym przez Urząd Miasta Włocławek (prawdopodobnie 2010 rok) oraz na karcie pocztowej wydanej nakładem Urzędu Miasta Włocławek (ok. 1995 roku), pojawia się nazwisko M. Ingielewicz jako projektanta wzoru herbu określonego w Statucie Miasta z dnia 17 grudnia 1990 roku. Przy czym na karcie pocztowej wkradł się błąd w nazwisku – M. Janglewicz. Szukałem tego nazwiska i powiązania z Włocławkiem, bezskutecznie. Osoba o nazwisku Janglewicz nie istnieje.
Aby potwierdzić czy herb zaprojektowała pani Maria Ingielewicz, architekt związana z Włocławkiem, udałem się do Urzędu Miasta z prośbą o udostępnienie wszystkich materiałów z uchwały Rady Miasta z 17 grudnia 1990 roku, następnie z uchwały Rady Miasta z 1997 roku i wreszcie uchwały Rady Miasta z 2003 roku. W wymienionych dokumentach nie znalazłem nic na temat projektanta wzoru herbu. Pozostało skontaktować się z osobą wymienianą w owych publikacjach. Ustaliłem numer telefonu na stronie Pracowni Architektonicznej. Zadzwoniłem do pani M. Ingielewicz (luty 2024 roku) z pytaniem czy była autorką projektu herbu miasta Włocławek? Odpowiedź mnie zaskoczyła.
M. Ingielewicz – „… nie przypominam sobie, abym projektowała herb …”. Otrzymałem również zgodę na upublicznienie naszej rozmowy.
Przeszukałem dość dużą ilość notatek pozostawionych przez dra P. Bokotę związanych z herbem miasta – nie znalazłem nazwiska projektanta. Upłynęło kolejnych pięć miesięcy w poszukiwaniu materiałów, które jednoznacznie potwierdzałyby kto zaprojektował wzór herbu obowiązujący od grudnia 1990 roku. Pytanie pozostało bez odpowiedzi. Zadzwoniłem ponownie do pani M. Ingielewicz, jednak zgłosiła się córka pani Marii (czerwiec 2024 roku). W trakcie rozmowy usłyszałem, że pani M. Ingielewicz przypomina sobie bardzo wiele różnych projektów, niektóre sprzed wielu lat i mało znaczące. Mało prawdopodobne aby nie pamiętała tak wyjątkowego zlecenia. W trakcie dalszej rozmowy telefonicznej padła sugestia, że nazwisko mamy (M. Ingielewicz) mogło zostać powiązane przez przypadek. Pamięta, że wykonywała jakiś projekt, w którym istotny był herb miasta. Stąd mogło wynikać nieporozumienie.
Podsumowując – projektant herbu nadal poszukiwany.