Włocławek czy „Stadt Leslau”?
Mało komu znany jest fakt niefortunnej zmiany wizerunku herbu naszego miasta na początku lat 60-tych XX wieku. Okazuje się, że przez „niedopatrzenie” – o ile można tak to nazwać – zmieniono herb Włocławka na łudząco podobny do obowiązującego w czasach okupacji hitlerowskiej. Taki „koszmarek” pojawił się w okresie obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Znajdujemy go na zaproszeniu na uroczystość 40-lecia wydania pierwszych świadectw i I Zjazdu Wychowanków Szkol Handlowych (obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych im. S. Żeromskiego we Włocławku) z 1961 roku, na okładce publikacji Prezydium Miejskiej Rady Narodowej we Włocławku „Włocławek w liczbach” z 1965 roku oraz na kopercie okolicznościowej „XV Okręgowej Wystawy Filatelistycznej. Włocławek `85”.
Poniżej trzy przykłady herbu z okresu II wojny światowej. 1934/44 – pieczęć na karcie przydziału węgla,1944 – pieczęć na karcie podatku dochodowego, herb na znaczku opłaty administracyjnej Stadt Leslau.
Tak opisał tę pomyłkę dr Piotr Bokota w publikacji „Włocławek. Dzieje miasta” tom I z 1999 roku (strona 175). „…W latach sześćdziesiątych wizerunki herbu Włocławka uległy zasadniczej zmianie. W okresie obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego, na tle ogólnych politycznych tendencji do zacierania roli Kościoła rzymskokatolickiego w dziejach narodowych, doszło do zdecydowanego usunięcia infuły biskupiej z herbu Włocławka. Powstało wówczas przedstawienie herbu miasta będące wynikiem nieszczęśliwego i zapewne nieświadomego rozwiązania, polegającego na zastosowaniu wzoru herbu w dużym stopniu zbliżonego do wizerunku, jaki narzucony został miastu przez władze okupacyjne w czasie drugiej wojny światowej. Herb taki pojawił się najpóźniej w 1962 roku. Niestety, „herbotwórcy” włocławscy nie zadali sobie trudu, aby zapoznać się z opublikowaną dwa lata wcześniej pracą M. Gumowskiego, w której autor przedstawił ustalenia dotyczące herbów wszystkich ówczesnych miast polskich…”.
Poniżej trzy przykłady herbu z lat 60. XX wieku oraz z roku 1985.