Tablica pamięci

Tablica zaprojektowana przez Leona Płoszaya, polskiego grafika, malarza i nauczyciela rysunku. Odsłonięta 22 maja 1948 roku w siedzibie Magistratu przy ul. Wojska Polskiego (obecnie Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. J. Długosza). Podczas przenoszenia urzędu na początku lat 90. XX wieku do gmachu po Komitecie Wojewódzkim PZPR przy Zielonym Rynku, tablica zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Jej replikę(?) umieszczono w holu Urzędu Miasta. Uroczystości odsłonięcia odbyły się dnia 20 stycznia 2004 roku w okresie prezydentury Władysława Skrzypka (lata 2002-2006).

Jak możemy przeczytać w „Nowościach włocławskich” z 2004 roku, „…Staraniem włocławskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa tablica została odtworzona w niezmienionej formie, choć było to niezwykle trudne, gdyż istniały tylko stare niewyraźne zdjęcia…”

Wielu mieszkańców miasta mija tę tablicę będąc w Urzędzie Miasta. Z przykrością trzeba stwierdzić, że same starania upamiętnienia nie wystarczą, by wykonać coś właściwie. Herby: Kujaw i Włocławka nie zostały wiernie odtworzone. Dodano funkcje jakie pełniły zamordowane osoby (pod nazwiskami), co należy uznać za pozytywny pomysł. Natomiast informacja mieszcząca się u dołu (po lewej stronie) tablicy nt. projektanta jest dość nietrafionym zabiegiem. Leon Płoszay był autorem projektu oryginalnej płyty, na której nie zamieszczono jego nazwiska. Odtworzona tablica została znacząco zmieniona, a autor oryginału zmarł w 1993 roku, tym samym nie mógł zaprojektować kolejnej jedenaście lat po śmierci. Pozostaje również dużym znakiem zapytania, czy autor podpisałby się pod tak wykonanymi herbami.

Daszek na środkowej wieży jaki zastosowano na kopii tablicy również odbiega od stosowanych w licznych artefaktach. Nie występuje w żadnym znanym przedstawieniu herbu daszek będący oddzielonym od wieży. Nie ma również symbolu, na którym widnieje wewnątrz daszku lub infuły biskupiej pionowa kreska. Jeśli jest zastosowany daszek, to bez krzyża. Jeżeli wyobrażona jest infuła biskupia, widnieje na niej krzyż. Herby Włocławka i Kujaw dostępne są w zasobach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (MHW ul. Szpichlerna 19), z których bardzo precyzyjnie można odtworzyć symbole.

Skip to content